15 maja do księgarń trafi nowy zbiór esejów Adama Zagajewskiego. W książce znajdą się teksty poety poświęcone m.in. Józefowi Czapskiemu, Brunonowi Schulzowi i Zbigniewowi Herbertowi. Zbiór pod tytułem Substancja nieuporządkowana ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak.

W zbiorze Substancja nieuporządkowana Adam Zagajewski prowadzi czytelnika drogą swoich myśli: od życia w wolności i prawie po symfonie Mahlera. Zagląda do korespondencji Czapskiego z Heringiem i daje się porwać niezrównanej sile ich rozmowy. Z nostalgią zerka w stronę Schulzowskiego irracjonalnego Drohobycza. Podgląda Herberta skupionego nad swoim notatnikiem w zapomnianym już muzeum w Dahlem. Skłania czytelnika do uważności. Poddaje pod rozważania tematy praw i zadziwienia. Wspomina artystów, których już nie ma – wielkich poetów naszych czasów i zastanawia się nad ich przesłaniem w chaotycznym świecie „dzisiaj”. Próbuje zapanować nad nieuporządkowaną substancją literatury.

Gdybym był filozofem, napisałbym rozprawę o uśmiechu – o tym, jak zmienia twarz kobiety czy mężczyzny, jak sprawia, że twarde rysy twarzy kogoś nieuważnego, nieobecnego, wycofanego, niekiedy może pełnego niechęci, albo po prostu głęboko obojętnego, zmęczonego, zdeprymowanego, nagle miękną i ślą do innych sygnał mówiący: jestem człowiekiem, nie jestem taki zły. Może nawet mówi coś więcej: jestem wolny. (fragment książki)

Do tej pory Adam Zagajewski opublikował sześć książek eseistycznych: Solidarność i samotność, Dwa miasta, W cudzym pięknie, Obronę żarliwości, Poetę rozmawiającego z filozofem oraz wydany osiem lat temu przez wydawnictwo a5 zbiór Lekka przesada. Dwa lata temu poeta został odznaczony Literacką Nagrodę Księżniczki Asturii. Zagajewski jest pierwszym Polakiem uhonorowanym tą nagrodą w jej 37-letniej historii.

Fot. © Deutsche Fotothek/Morgenstern / Morgenstern, Klaus