Wydany kilkadziesiąt lat po śmierci Białoszewskiego dziennik trafia na deski Teatru Dramatycznego. Prapremiera adaptacji w reżyserii Wojciecha Urbańskiego 30 marca na scenie Przodownik.

Tajny dziennik – ze względu na stopień szczerości i samoobnażenia – mógł zostać wydany dopiero kilkadziesiąt lat po śmierci poety. W swojej domowej epopei Białoszewski przygląda się ludziom, znanym i nieznanym. Przygląda się również sobie, odsłania bujne życie towarzyskie, artystyczne, prywatne, erotyczne. Grzesznik, który grzech swój wybrał i przełamał tabu. Optymista, któremu życie nie oszczędziło męczarni, choroby i samotności.

Przespałem trzydzieści godzin. W dawniejszych czasach miałem częściej takie spania i rozszerzone doby. Budziłem się nieraz z niepokojem, że przespałem coś ważnego, że może świat się skończył.

– Miron Białoszewski, Tajny Dziennik

Adaptację Tajnego dziennika w reżyserii Wojciecha Urbańskiego będzie można oglądać na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie od 30 marca 2017 roku (w repertuarze 20, 21 kwietnia, 18, 19 maja, 27 lipca).

 

Tajny Dziennik, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Scena Przodownik

adaptacja: Elżbieta Chowaniec i Wojciech Urbański

reżyseria: Wojciech Urbański

obsada: Michał Piela (gościnnie), Robert Majewski, Henryk Niebudek, Piotr Siwkiewicz

scenografia i kostiumy: Anna Tomczyńska

projekcje: Stanisław Zaleski

muzyka: Marcin Masecki