15 stycznia o godz. 20.25 Teatr Telewizji (TVP 1) wyemituje premierowo „Biesiadę u hrabiny Kotłubaj” Witolda Gombrowicza. W spektaklu wyreżyserowanym przez Roberta Glińskiego, obok Anny Polony, Piotra Adamczyka, Barbary Krafftówny czy Bohdana Łazuki, zagrała także żona pisarza, Rita Gombrowicz.

„Biesiada u hrabiny Kotłubaj” to demaskatorska i groteskowa opowieść o obłudzie, snobizmie oraz podziałach społecznych. „Narratorem-bohaterem spektaklu jest młody, pełen szlachetnej naiwności Gombrowicz, który spotyka się ze światem arystokracji na jarskim przyjęciu. Imponuje mu ceremoniał zaprowadzony przez tytułową Hrabinę, pragnie dostać się do środowiska klasy wyższej, dotknąć tego co wysokie i rasowe” – czytamy w zapowiedzi Teatru Telewizji.

„Niestety, wyobrażenie narratora o delikatności i wysublimowaniu arystokracji burzy zachowanie współbiesiadników – ich żarłoczność, pycha i hermetyczność ujawnia nie tylko prawdę o nich samych, ale odsłoni dramatyczne następstwa, jakie towarzyszą podziałom społecznym” – piszą dalej w zapowiedzi twórcy spektaklu.

W spektaklu występują: Anna Polony (Hrabina Maria Kotłubaj), Barbara Krafftówna (Stara Markiza), Bohdan Łazuka (Baron Apfelbaum de domo książę Pstryczyński), Piotr Adamczyk (On, Gombrowicz) i Grzegorz Małecki (Kucharz Filip).

Telewizyjna adaptacja „Biesiady u hrabiny Kotłubaj” to także aktorski debiut żony pisarza, która wcieliła się w jedną z ról.  Scenę z udziałem Rity Gombrowicz i Piotra Adamczyka nagrano w muzeum we Wsoli.

Autorem scenariusza telewizyjnego i reżyserem jest Robert Gliński. Adaptację przygotował Jan Bończa-Szabłowski. Scenografię zaprojektował Wojciech Stefaniak, a kostiumy – Zofia de Ines. Muzykę skomponował Jerzy Satanowski. Autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak. Zdjęcia do spektaklu telewizyjnego realizowano w pałacu w Otwocku.

Źródło: www.teatrtelewizji.vod.tvp.pl