29 września 1887 roku w warszawskim „Kurierze Codziennym” ukazał się pierwszy odcinek „Lalki” – jednej z najwybitniejszych polskich powieści i największego dzieła Bolesława Prusa. 130 lat później do rąk czytelników trafia pierwsze krytyczne wydanie powieści.

24 maja o godz. 17:30, w Głównej Księgarni Naukowej im. B. Prusa (Krakowskie Przedmieście 7, Warszawa) odbędzie się spotkanie połączone z konferencją prasową poświęcone najnowszemu, krytycznemu wydaniu „Lalki”. Książka jest kolejną pozycją ukazującą się nakładem Wydawnictwa Episteme i Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza w ramach edycji krytycznej Pism wszystkich Bolesława Prusa. To ogromne przedsięwzięcie wydawnicze realizowane od 2014 roku zakłada publikację całej spuścizny literackiej Bolesława Prusa (łącznie 70 tomów).

W spotkaniu promującym książkę udział wezmą edytorzy „Lalki” – prof. Józef Bachórz (UG) i dr hab. Beata Utkowska (UJK), którzy opowiedzą o wyzwaniu, jakim było przywrócenie powieści pierwotnego kształtu, najbardziej zbliżonego do oryginalnej wersji tekstu. „Lalka” to najbardziej warszawska powieść w historii polskiej literatury. O portrecie miasta opowie Adrian Sobieszczański, przewodnik po Warszawie specjalizujący się w oprowadzaniu po mieście śladami bohaterów powieści. Marcin Fedorowicz, przewodnik i organizator spacerów po Lublinie Bolesława Prusa, przybliży lubelskie korzenie powieści i oprowadzi po mieście młodości Prusa. Spotkanie poprowadzi Milena Rachid Chehab.

Źródło: informacja prasowa organizatora