8 marca do księgarń trafiło nowe wydanie słynnego eseju Virginii Woolf. Własny pokój w przekładzie Agnieszki Graff ukazał się wraz z aneksem – portretem sześciu Polek, które opisały Sylwia Chutnik i Karolina Sulej.

Dziewięćdziesiąt lat temu w Newnham i Girton, żeńskich college’ach założonych w Cambridge, Virginia Woolf wygłosiła słynny esej Własny pokój. Brytyjska pisarka miała już wówczas renomę, a za sobą takie dzieła jak Pani Dalloway, Orlando, Do latarni morskiej. I właśnie w takim momencie życia, dobiegając pięćdziesiątki, postanowiła opowiedzieć kobietom o tym, co jej zdaniem jest najistotniejsze: namówić je do tego, aby zawalczyły o własną przestrzeń, w której będą mogły spokojnie myśleć, rozwijać się i tworzyć.

Debiutująca na polskim rynku oficyna OsnoVa postanowiła przypomnieć legendarny esej Woolf nie tylko ze względu na jubileusz jego publikacji. Tekst ten – jak czytamy na stronie wydawcy – jest ciągle aktualny, a słowa napisane przez angielską feministkę nadal brzmią znajomo: Kiedy więc każę wam zarabiać pieniądze i zdobyć własny pokój, w istocie proszę was o to, byście żyły świadome rzeczywistości, a więc wiodły żywot fascynujący, niezależnie od tego, czy uda wam się przekazać innym jego treść.

Esej Woolf w tłumaczeniu Agnieszki Graff to jedynie połowa książki. Nowe wydanie uzupełniają portrety sześciu kobiet: Magdy Cieleckiej, Edyty Bartosiewicz, Joanny Bator, Ewy Woydyłło, Martyny Wojciechowskiej i Katarzyny Kozyry. W aneksie dołączonym do książki (autorstwa Sylwii Chutnik i Karoliny Sulej) gwiazdy literatury, teatru, sztuki i muzyki dzielą się z czytelnikami m.in. własną recepcją eseju Woolf.

Własny pokój to druga publikacja założonego na początku tego roku Wydawnictwa OsnoVa. Jak informuje serwis wirtualnemedia.pl, w zarządzie i radzie nadzorczej oficyny zasiadają ludzie związani z „Vogue Polska”.

Źródło: informacja prasowa wydawcy