W Hollywood trwają prace nad dwiema filmowymi biografami autora Władcy Pierścieni i Hobbita. Pod koniec ubiegłego roku informowano o filmie Middle Earth w reżyserii Jamesa Stronga. Teraz okazuje się, że w planach jest także film pt. Tolkien. Jego reżyserem będzie Dome Karukoski.

Reżyserzy obu filmów skupią się przede wszystkim na wczesnych latach życia J.R.R. Tolkiena – m.in. miłości pisarza do Edith Bratt. Jak informuje Filmweb.pl, autorami scenariusza Tolkiena będą David Gleeson i Stephen Beresford. Film dla studia Fox Searchlight ma wyprodukować Chernin Entertainment. To właśnie w Tolkienie jedną z głównych ról miałby zagrać Nicholas Hoult, 27-letni aktor znany z ról w filmach Mad Max: Na drodze gniewu oraz trylogii X-Men.

Przypomnijmy, że do tej pory reżyserzy sięgali jedynie po twórczość Tolkiena w formie adaptacji, a prace nad filmową biografią pisarza trwają już od 2013 roku.

John Ronald Reuel Tolkien jest uważany za jednego z najważniejszych pisarzy fantasy ubiegłego wieku. W 1916 roku pisarz poślubił swoją miłość – Edith Bratt. W tym samym roku walczył w bitwie nad Sommą. Zapadł jednak na gorączkę okopową i powrócił do domu. Podczas rekonwalescencji zaczął pisać Księgę zaginionych opowieści, zwiastującą przyszłe dzieło Silmarillion. W 1920 roku został profesorem filologii angielskiej na Uniwersytecie w Leeds, co było zaledwie początkiem jego akademickiej kariery. Pracując już jako profesor literatury i języka angielskiego na Uniwersytecie Oksfordzkim, napisał dla swoich dzieci baśń, którą zatytułował Hobbit. Jego wydawca, Stanley Unwin, zachęcił go do napisania dalszego ciągu przygód tytułowego hobbita – to dzięki niemu Tolkien rozpoczął pracę nad swym największym dziełem, czyli nad Władcą Pierścieni, nad którym pracował dwanaście lat. Książka to uważana jest do dziś za największe dzieło gatunku fantasy i stała się inspiracją dla wielu pokoleń twórców i czytelników.

Źródło: filmweb.pl