Wolne Lektury powiększają swoje zasoby. Na początku kwietnia serwis udostępnił Próchno Wacława Berenta. To jedna z najciekawszych polskich powieści z początku XX wieku.

Peregrynując w  towarzystwie artystycznej bohemy po ulicach któregoś z niemieckich miast u schyłku XIX w., włócząc się od kawiarni do kabaretu, od dziennikarskiej kawalerki w kamienicy do arystokratycznej willi na  podmiejskim wzgórzu, mamy okazję wsłuchać się w gorączkowe bicie serca dekadentyzmu.

Bohaterowie, którym Berent oddaje głos w swej powieści, tworzą polsko-niemiecki konglomerat reprezentantów wszystkich dziedzin sztuki: od literatury, przez teatr i malarstwo, po muzykę i estradę rozrywkową (demoniczna i magnetyczna Yvetta), a towarzyszą im, a nawet przewodzą, postacie niezbędne dla funkcjonowania cyganerii schyłku wieku: dziennikarz i sponsor. Czereda ta wprowadza czytelnika w zawiłe korytarze i „złe wiry” obsesji epoki: obsesję śmierci, mizoginię (wspaniale ukazaną przez postać Zofii Borowskiej), kult sztuki i zwątpienie w jej wartość, wreszcie wątki filozofii nietzscheańskiej i buddyzmu.

Zobacz również: Ginczanka, Lipski, Wyka i Zagajewski. Wolne Lektury udostępnią nowe tytuły

Powieść Próchno ukazywała się początkowo w odcinkach w 1901 r. w „Chimerze”, zaś w formie książkowej została wydana w 1903 r. Jej polifoniczna forma pozwoliła wieloaspektowo przedstawić problemy nurtujące przedstawicieli modernizmu. Kazimierz Wyka w swoim Modernizmie polskim poświęcił książce Wacława Berenta ciekawe studium ukazujące, w jaki sposób stanowi ona zarazem krytykę Młodej Polski i pozostaje zanurzona w nurcie epoki, otwierając jej nowy etap.

Opracowanie redakcyjne cyfrowej wersji Próchna przygotowały Aleksandra Sekuła i Aleksandra Kopeć. Serwis udostępnił bezpłatny e-book w trzech formatach: PDF, EPUB i MOBI. Na łamach Wolnych Lektur czytelnicy mogą sięgnąć także po Oziminę Berenta (dostępna w serwisie w formie e-booka).

Źródło: nowoczesnapolska.org.pl