Obchody stulecia niepodległości Polski i liczne spotkania związane z tą rocznicą, literatura francuska, premiery książek, wystawy, a także wydarzenia dla dzieci i młodzieży – to pierwsza zapowiedź programu Warszawskich Targów Książki, które w tym roku potrwają przez cztery dni od 17 do 20 maja.

Już po raz szósty stołeczne targi książki odbędą się na Stadionie Narodowym. Tegoroczna edycja, poza specjalnym programem poświęconym stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości, została wzbogacona o trzy nowe obszary tematyczne: strefę kryminału (wśród gości m.in. Katarzyna Bonda, Katarzyna Puzyńska, Wojciech Chmielarz), strefę fantastyki (spotkania z ponad 30 autorami, m.in. Jakubem Ćwiekiem, Andrzejem Pilipiukiem, Rafałem Kosikiem) i strefę górską (spotkania autorskie z kilkunastoma ludźmi gór, alpinistami, autorami książek, historykami, przyrodnikami).

W tym roku partnerem targów została także Francja. Obecność francuskich książek i ich wydawców zostanie uzupełniona wystawą poświęconą relacjom polsko‐francuskim w latach 1914‐1921. Jak co roku zaplanowano także program spotkań, warsztatów i zajęć dla najmłodszych czytelników (na targach pojawią się twórcy książki dziecięcej, m.in. Bohdan Butenko, Grzegorz Kasdepke, Józef Wilkoń).

Wyjątkowym wydarzeniem będzie spotkanie z Orhanem Pamukiem, laureatem Nagrody Nobla z dziedziny literatury w 2006 roku. Na długiej liście gości pojawili się już także: Olga Tokarczuk, Adam Zagajewski, Agata Tuszyńska, Józef Hen, Eustachy Rylski, Zyta Rudzka, Krzysztof Varga, Szczepan Twardoch, Ignacy Karpowicz, Paweł Sołtys, Łukasz Orbitowski, Jakub Żulczyk, Sylwia Chutnik, Natalia Fiedorczuk, Cezary Łazarewicz, Jacek Hugo-Bader, Artur Domosławski, Beata Chomątowska, Anna Kamińska, prof. Jerzy Bralczyk.

Więcej informacji o Warszawskich Targach Książki, w tym program wydarzeń i lista wydawców, na stronie targi‐ksiazki.waw.pl.

Fot. Warszawskie Targi Książki