Rumunia będzie gościem honorowym Warszawskich Targów Książki w 2019 roku. Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa od 23 do 26 maja i, jak co roku, odbędzie się na stadionie PGE Narodowy.

W stulecie nawiązania rumuńsko-polskich relacji dyplomatycznych (1919-2019) i w czasie swojej prezydencji w Radzie Europejskiej Rumunia zaprezentuje w Warszawie różnorodność literatury oraz bogactwo kultury swojego kraju.

W czasie Targów z polskimi czytelnikami spotkają się rumuńscy pisarze, m. in. Varujan Vosganian, laureat nagrody „Angelus” 2016 za Księgę szeptów oraz Adrian Cioroianu, autor Pięknej opowieści o historii Rumunów. Odbędą się także liczne debaty m.in. poświęcone postaci Eugène Ionesco, czy przekładom z literatury rumuńskiej. Nie zabraknie premier książek, projekcji filmów dokumentalnych i fabularnych, warsztatów artystycznych oraz pokazów filmów animowanych dla najmłodszych. W trakcie targów zostaną zaprezentowane także trzy wystawy: komiksy z Rumunii, Transylwania oczami polskich fotografów oraz ilustracji książek dla dzieci przygotowana przy wsparciu Klubu Ilustratorów w Bukareszcie.

Stoisko Rumunii i wydarzenia towarzyszące przygotowane zostały przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie, Ambasadę Rumunii w Warszawie i rumuńskie Ministerstwo Kultury i Tożsamości Narodowej.

Źródło: informacja prasowa