W każdą środę wakacji Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na warsztaty pod nazwą Firma Portretowa Witkacego. Uczestnicy będą mogli wykonać portrety typu A, B, B+d i D znane ze słynnego Regulaminu Firmy Portretowej S.I. Witkiewicz. Oczywiście dopiero po zażyciu pewnych substancji.

W programie warsztatów zaplanowano m.in. rozmowę o historii portretów i specyfice malarstwa Witkacego oraz czytanie Regulaminu Firmy Portretowej. Uczestnicy spróbują także sami wykonać portrety typu A, B, B+d, D, posiłkując się substancjami pseudo-psychoaktywnymi. Organizatorzy nie podali niestety, o jakie substancje chodzi. Spotkania odbywają się w Willi Oksza w Zakopanem, jednym z najważniejszych dzieł architektonicznych stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza. Więcej informacji o warsztatach na stronie Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Przypomnijmy, że w 1924 roku Witkacy zadeklarował rezygnację z twórczości artystycznej na rzecz wykonywania portretów na zamówienie. W regulaminie „firmy” skategoryzował swoje obrazy w pięciu podstawowych typach: od A do E. I tak na przykład typ C był przeznaczony głównie dla przyjaciół i znajomych. Artysta wykonywał je na spotkaniach towarzyskich, czasami pod wpływem narkotyków, dlatego też na portretach typu C istnieją dopiski takie jak Co (artysta tworzył je pod wpływem kokainy) Et (pod wpływem eteru), czy Eu (pod wpływem eukodalu). Regulamin Firmy Portretowej otwierało motto: Klient musi być zadowolony. Nieporozumienia wykluczone

Szacuje się, że w ciągu całego życia Stanisław Ignacy Witkiewicz namalował od 7 do 9 tysięcy obrazów, a duża część z nich to właśnie portrety. Do tych najpopularniejszych należą m.in. witkacowskie wizerunki Juliana Tuwima, Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, Karola Szymanowskiego, Ireny Krzywickiej czy kilka portretów Neny Stachurskiej. 

Źródło: muzeumtatrzanskie.pl