Już po raz czwarty warszawscy księgarze i antykwariusze wspólnie organizują swoje święto. Od 25 do 28 kwietnia w kilkudziesięciu miejscach w stolicy potrwa Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych. W planie spotkania z pisarzami, premiery książek, koncerty, warsztaty i wiele propozycji dla najmłodszych czytelników.

Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych przez ostatnie lata zdążył się już na dobre wpisać w kalendarz kulturalny stolicy. To oddolne święto niezależnych księgarń organizowane jest od 2016 roku przez księgarki, księgarzy, antykwariuszki i antykwariuszy zrzeszonych w nieformalnym kolektywie. Od samego początku ich działania wspiera Miasto Stołeczne Warszawa. W tym roku na książkowej mapie miasta pojawiły się nowe miejsca, które aktywnie włączyły się w tworzenie programu WWKK. Co chcą wspólnie osiągnąć?

Warszawianki i warszawiacy nie wiedzą nawet, że w mieście jest tyle wspaniałych księgarń i antykwariatów – mówi Anna Karczewska, pomysłodawczyni Weekendu – Chcemy pokazać, że działamy, nie poddajemy się i wierzymy w naszą misję. Nawet, jeśli jest to donkiszoteria. Stolica potrzebuje księgarń kameralnych, bo to w nich można zetknąć się z literaturą bezpośrednio, intymnie i bez marketingowych pułapek. To naprawdę są już rezerwaty książek. Warto je odwiedzać i wspierać.

W tym roku do akcji dołączyło 30 kameralnych księgarń i antykwariatów, które zaproponują swoim gościom kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń. W programie m.in.: koncerty w formule tiny desk concert, warsztaty pisania haiku, aukcja obrazków Małgorzaty Halber, zwiedzanie kuratorskie wystawy Tadeusza Rolke, prelekcja Noama Zylberberga, wernisaż wystawy fotografii Ryszarda Gajewskiego z Jarocina 83’, warsztaty pisania kreatywnego, premiery najnowszych tytułów z wydawnictw: Karakter, PIW, Dowody na Istnienie, W.A.B, LOKATOR i Wolno, spotkania z pisarzami i ilustratorami: Elizą Kącką, Karoliną Bednarz, Aleksandrą Zielińską, Mariuszem Czubajem, Danielem De Latourem, Joanną Bednarek, Izą Klementowską i Aleksandrą Pezdą. Poza tym będzie w trakcie Weekendu można wziąć udział w panelu o roli redaktorek i redaktorów o powstawaniu książek, posłuchać głośnego czytania, spacerować między księgarniami w towarzystwie Oli Pasek z Parapetu Literackiego, wziąć udział w spotkaniu kobiecego klubu książkowego Books&Boobs, obejrzeć film dokumentalny Maszyna do pisania i, jak co roku, posłuchać koncertu Marcina Świetlickiego w Antykwariacie Kwadryga.

W trakcie ubiegłorocznego Weekendu Księgarń Kameralnych przeprowadziliśmy wywiad z Marcinem Świetlickim. Jak co roku spotkanie z poetą odbyło się w warszawskim Antykwariacie Kwadryga

Kameralni nie zapominają też o najmłodszych czytelnikach – przekonanie ich do książek jest inwestycją w przyszłość. W kilkunastu księgarniach zorganizowane zostaną wydarzenia dla niedorosłych: warsztaty, spotkania z pisarzami, zabawy związane z literaturą, ale też z malowaniem, szyciem toreb ekologicznych, a nawet programowaniem. Dzieci będę mogły zaprojektować swój wymarzony pokój do czytania, zremiksować książki tworząc własne dzieła, a nawet nauczyć się siać zioła. W czwartek, na otwarcie Weekendu, w stołecznych księgarniach odbędą się lekcje księgarniane, w których udział wezmą uczniowie warszawskich szkół i przedszkoli.  Poznają swoje lokalne księgarnie, dowiedzą się na czym polega praca księgarza i jaką drogę musi przejść książka, by trafić na ich półki.

W organizację i promocję wydarzenia włączyli się aktywnie blogerzy i dziennikarze książkowi. W sobotę, 27 kwietnia, będą oni pełnić dyżury literackie w wybranych przez siebie stołecznych księgarniach. 

Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych jest częścią ogólnopolskiego, oddolnego działania księgarzy i antykwariuszy zrzeszonych wokół inicjatywy Książki Kupuję Kameralnie. Szczegóły wydarzeń, listę księgarń i program można znaleźć  na Facebooku (zobacz tutaj).

Blog Czytelniczy.pl jest oficjalnym partnerem medialnym tegorocznej edycji Warszawskiego Weekendu Księgarń Kameralnych.

Fot. Marta Ankiersztejn