Koncerty, spacery, spotkania autorskie, dyskusje, pokazy filmów, warsztaty – co roku ogólnopolski Weekend Księgarń Kameralnych przyciągał tysiące czytelników w całym kraju. W tym roku organizacja wydarzenia stanęła pod znakiem zapytania. Inicjatorzy nie otrzymali dotacji od ministerstwa kultury, a zbiórka w internecie jak na razie nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.

Do połowy kwietnia w serwisie crowdfundingowym pomagam.pl trwa zbiórka na ogólnopolski Weekend Księgarń Kameralnych (zobacz tutaj). Organizatorzy czwartej edycji wydarzenia zachęcają czytelników do wsparcia finansowego. Zebrane środki mają pokryć m.in. projekt i druk materiałów graficznych, koordynację imprezy oraz promocję księgarń kameralnych w mediach tradycyjnych i w internecie. Wydarzenie zostało zaplanowane na 25-28 kwietnia 2019.

Serdecznie prosimy Was, nie tylko o wsparcie finansowe, ale też o zaangażowanie się w organizację Weekendu Księgarń Kameralnych. Jeśli macie ulubioną księgarnię w okolicy, idźcie do niej i spytajcie, jak możecie pomóc. Przydadzą nam się wolontariusze do przeprowadzenia ankiet, robienia zdjęć, doglądania księgarni podczas warsztatów i spotkań. Zróbmy to razem! – mówi Anna Karczewska z kolektywu Książki kupuję kameralnie.

Inicjatorzy zbiórki przygotowali nagrody dla osób wspierających organizację Weekendu. Za wpłatę o wysokości co najmniej 50 zł można otrzymać Rezerwaty książek – pierwszy polski przewodnik po małych, niezależnych księgarniach (zobacz).

W Polsce, według danych z Ogólnopolskiej Bazy Księgarń, działa ok. 1800 miejsc, w których sprzedawane są książki. Zdecydowana większość z nich to sklepy należące do dużych sieci dystrybucyjnych lub punkty księgarskie, w których książki stanowią tylko niewielki procent asortymentu. Autorskich księgarń niezależnych jest już bardzo mało. Na mapie, którą tworzy Anna Karczewska jest ich ok. 150 w całym kraju.

Źródło: fb.com/ksiazkikupujekameralnie