Poezja z okresu II wojny światowej, polska literatura współczesna oraz utwory z domeny publicznej – to plany publikacji internetowej biblioteki Wolne Lektury na 2018 roku.

Fundacja Nowoczesna Polska rozpoczęła realizację kolejnego etapu projektu „Wolna literatura na Wolnych Lekturach”, którego celem jest digitalizacja, opracowanie i udostępnienie zasobów kultury w wersji cyfrowej. Dzięki realizacji projektu czytelnicy zyskają nieograniczony dostęp do nowych publikacji.

Zespół projektu rozpoczął już pracę nad przygotowaniem kolekcji poezji z okresu II wojny światowej, w skład której wejdą między innymi utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Zuzanny Ginczanki, Krystyny Krahelskiej, Teresy Bogusławskiej, Andrzeja Trzebińskiego czy Jerzego Kamila Weintrauba. Nad jej opracowaniem fundacja współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest partnerem projektu.

W 2018 roku czytelnicy zyskają również dostęp do piętnastu współczesnych polskich książek, do których prawa pozyskał Instytut Książki w ramach realizacji programu „Udostępnianie piśmiennictwa”. Zostały one już zdigitalizowane i udostępnione w formie skanów w bibliotece Polona, ale opracowania wykonane przez zespół Wolnych Lektur sprawią, że czytelnicy będą mieli dostęp do nich również w innych formatach (m.in. PDF, EPUB, MOBI). Dzięki współpracy z Biblioteką Narodową w szerokim i swobodnym dostępie znajdą się następujące książki: Świat nie przedstawiony Adama Zagajewskiego i Juliana Kornhausera, Chleb rzucony umarłym Bogdana Wojdowskiego, Miazga i Ciemności kryją ziemię Jerzego Andrzejewskiego, Dziecko przez ptaka przyniesione i Listopadowy wieczór Andrzeja Kijowskiego, Piotruś, Niespokojni, Pradawna opowieść, Powrót, Dzień i noc Leo Lipskiego, Modernizm polski, Rzecz wyobraźni i Życie na niby. Szkice z lat 1939-1945 Kazimierza Wyki, Konopielka Edwarda Redlińskiego. Wszystkie tytuły zostaną udostępnione na licencji Creative Commons.

Zasoby Wolnych Lektur zostaną powiększone także o dzieła autorów, których twórczość jest już w domenie publicznej. W 2018 roku w ramach realizacji projektu udostępnione zostanie dziesięć dzieł, do których wygasły majątkowe prawa autorskie.

Wszystkie zasoby będą dostępne za pośrednictwem strony internetowej oraz aplikacji mobilnej Wolne Lektury.

Źródło: informacja prasowa