29 lipca w warszawskiej Galerii Pięknych Książek odbędzie się wernisaż wystawy Kaligrafie Aleksandra Wata. Ekspozycji przygotowanej z okazji 50. rocznicy śmierci poety z kręgu futurystów będzie towarzyszył koncert z jego wierszami.

Aleksander Wat to jedna z najważniejszych postaci polskiego środowiska literackiego okresu międzywojnia i lat powojennych. Jego życiorys należy do najciekawszych, najtrudniejszych i najbardziej powikłanych dwudziestowiecznych biografii polskich artystów. Urodzony w rodzinie żydowskiej, skandalizujący futurysta, potem redaktor wpływowego, prokomunistycznego „Miesięcznika Literackiego”, aresztowany w 1939 we Lwowie, spędził ponad 6 lat w sowieckich więzieniach i na zesłaniu. Po powrocie do Polski doznał w 1953 wylewu krwi do mózgu, czego rezultatem były powracające i nieuleczalne ataki otępiającego bólu. Swoją chorobę poeta uznał za karę za grzech przedwojennego flirtu z diabłem wcielonym w historii – stalinowskim komunizmem, a całą swoją późną twórczość jako pokutę za ten grzech. Nie mogąc dłużej znieść nieustannych cierpień, blisko 70. letni poeta odebrał sobie życie.

Późny, wypełniony cierpieniem, kontemplacyjny okres życia Wata znalazł swój wyraz w cyklu Kaligrafie, złożonym z siedmiu miniaturek poetyckich, które w sposób prosty, a zarazem przejmujący, dotykają tematów najważniejszych w późnej twórczości poety: zmagań z fizycznym bólem, śmierci, miłości do żony. Opublikowane zostały w tomie Poezje, wydanym w Warszawie w 1957 roku, jego pierwszym zbiorze wierszy powstałych po prawie 40. latach milczenia jako poety. To właśnie Kaligrafie będą motywem przewodnim wystawy w 50 rocznicę śmierci Wata przygotowanej przez Galerię Pięknych Książek. Podczas sobotniego wernisażu będzie można usłyszeć piosenki do wierszy poety w wykonaniu Ann Frenkel. Więcej informacji o wydarzeniu tutaj.

Źródło: materiały prasowe organizatora