73-letni Yusuf Özmerdivenli, dyrektor szkoły w Kayseri w Turcji, przez kilkadziesiąt lat zamiast papierosów kupował książki. Dziś jego zbiór liczy już ponad 10 000 tomów.

Jak informują tureckie media, jakiś czas temu Yusuf Özmerdivenli przekazał część swojej kolekcji książek bibliotekom, szkołom i uniwersytetom. Po ponad 50 latach od chwili, gdy założył się z kolegami ze szkoły średniej, że zamiast papierosów będzie kupował książki, uznał, że nie ma już miejsca na ich przechowywanie.

„Po papierosach mógł pozostać tylko dym czy rak, a zamiast tego mam tysiące książek. Przez kilka dobrych dekad uzbierałem 10 000 tomów. To była dobra inwestycja, także dla mojego zdrowia”, tak swoją decyzję o porzuceniu nałogu komentuje dziś Özmerdivenli.

Turecki nauczyciel stał się już wzorem do naśladowania. Dziś zachęca swoich uczniów do podjęcia podobnej decyzji. Niektórzy z nich byli pod tak dużym wrażeniem jego silnej woli, że już kilka lat temu postanowili porzucić palenie na rzecz kolekcjonowania książek. Jeden z uczniów szkoły, w której pracuje Özmerdivenli, zebrał ponad 1650 książek, odkąd równowartość każdej paczki papierosów wydaje w księgarni.

Źródło: dailysabah.com