Dwutomowa biografia Zbigniewa Herberta, kronika życia i twórczości Witkacego„Listy z Polski” Josepha Rotha, „Ciała Sienkiewicza” i komedia romantyczna H.G. Wellsa, której tłem stała się rewolucja obyczajowa dokonująca się za sprawą… roweru. Zapowiadamy najciekawsze książki, które przeczytamy w 2018 roku.

 

Wydawnictwo Znak

Kornel Filipowicz, Romans prowincjonalny i inne historie, premiera: 12 lutego 2018.

Kornel Filipowicz to niedościgły mistrz. Jego proza jest klarowna i lakoniczna, a emanuje z niej empatia dla świata i człowieka. Jego pióro odkrywa podskórny sens pozornie banalnych wydarzeń, zapala ich wewnętrzne światło. W Romansie prowincjonalnym i innych historiach bliskość, tęsknota, pomyłki, spotkania i rozstania układają się w wielobarwny, migotliwy pejzaż ludzkich emocji. Autorski wybór Wojciecha Bonowicza, poza opowiadaniami, prezentuje również dwie mikropowieści – osobny gatunek, stworzony przez Filipowicza.

John Maxwell Coetzee, Lata szkolne Jezusa, przeł. Mieczysław Godyń, premiera: 31 stycznia 2018.

Na nową powieść Johna Maxwella Coetzee czekaliśmy od 2013 r. Lata szkolne Jezusa, najnowsza powieść noblisty, jest jak baśń napisana skalpelem, kryje w sobie wieloznaczną refleksję o naturze dobra i zła, piękna i brzydoty, miłości i nienawiści. Wybitny wizjoner literatury współczesnej zadaje pytanie o to, jak rodzi się grzech. Książka nominowana do Nagrody Bookera 2016.

Andrzej Franaszek, Herbert. Niepokój. Biografia IHerbert. Pan Cogito. Biografia II, premiera: maj 2018.

Franaszek, autor biografii Czesława Miłosza, portretuje Zbigniewa Herberta z niezwykłą uważnością i wszechstronnie. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca, wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i epoce, która go kształtowała i inspirowała.

 

 

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria

Ilustrowany słownik terminów literackich, red. Zbigniew Kadłubek, Beata Mytych-Forajter, Aleksander Nawarecki, premiera: 2018.

Hasła tego leksykonu odkrywają rodowody pojęć, opowiadają ich zaskakujące historie, najważniejsze jest jednak poszukiwanie żywej tkanki słów, które akademicko skamieniały. Na nowo objaśnione i rozjaśnione terminy literackie powinny odzyskać blask, a badacze literatury kontakt z jej czytelnikami.

Robert Calasso, Ślad wydawcy, premiera: drugi kwartał 2018.

Pisarz, współzałożyciel, a następnie wieloletni dyrektor wydawnictwa Adelphi, jeden z najwybitniejszych współczesnych włoskich intelektualistów, pisze o swoich doświadczeniach jako wydawcy, rozwijając teorię sztuki edytorstwa.

 

 

Wydawnictwo Ossolineum

Agata Szydłowska, Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989, seria Na Jeden Temat, premiera: luty 2018.

Łącząc antropologiczny namysł nad codziennością z wiedzą z zakresu historii dizajnu i typografii, autorka spogląda na współczesne polskie konflikty i dylematy tożsamościowe przez pryzmat skromnych i niezauważanych bohaterów życia codziennego – drukowanych liter.

Joanna Majewska, Demon ruchu, duch czasu, widma miejsc. Fantastyczny Grabiński i jego świat, seria Na Jeden Temat, premiera: kwiecień 2018.

Stefan Grabiński, klasyk polskiej fantastyki, inspirował innych twórców tego obszaru, choćby Stanisława Lema. Uwięziony w stereotypowych formułach („polski Poe”, „polski Lovecraft ”, „polski Meyrink”), dziś okazuje się pisarzem wyjątkowym, wartym czegoś więcej niż konwencjonalne wzmianki w historycznoliterackich syntezach. Joanna Majewska próbuje odtworzyć jego świat, którego centrum stanowił Lwów. Przypomina miejsca, ludzi, zdarzenia kształtujące wyobraźnię i talent pisarza.

Thomas Mann, Doktor Faustus, przeł. Maria Kurecka, Witold Wirpsza, oprac. Hubert Orłowski, seria Biblioteka Narodowa, premiera: kwiecień 2018.

 

 

Wydawnictwo Austeria

Joseph Roth, Listy z Polski, przeł. Małgorzata Łukasiewicz, premiera: styczeń 2018

W 2018 roku po raz pierwszy po polsku ukażą się „Listy z Polski” Josepha Rotha – oryginalny i pasjonujący, rozpisany na listy, felietony i korespondencje reportaż z Polski okresu dwudziestolecia międzywojennego.

 

Wydawnictwo Czarne

Ryszard Koziołek, Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy, premiera: 7 lutego 2018

Ciała Sienkiewicza to książka napisana z zachwytu i ze złości na Sienkiewicza. Ryszardowi Koziołkowi udało się ożywić i na nowo stworzyć Sienkiewicza, postawić autora, który – wydawałoby się – pisał głównie „ku pokrzepieniu serc”, w jednym rzędzie z największymi swej epoki, Conradem i Faulknerem; pokazać, że także i on jest autorem obdarzonym subtelnym nowoczesnym węchem, szczególnie czułym na kwestię cielesności, jaką odkryła ta zafascynowana Darwinem epoka – tak książkę rekomenduje Agata Bielik-Robson.

 

Wydawnictwo Karakter

Marie Darrieussecq, Świństwo (Truizmy), przeł. Barbara Walicka, premiera: 7 lutego 2018

W „Świństwie” Marie Darrieussecq wykracza poza ramy powieści realistycznej i opowiada o pewnej metamorfozie. Pyta o kondycję kobiety w świecie owładniętym żądzą przyjemności i rygorystycznie pojmowanego piękna. A także o to, czy ciało, będące przedmiotem opresji, może stać się narzędziem wyzwolenia. Napisane w 1996 roku „Świństwo” to dziś już klasyka literatury feministycznej; książka przyniosła autorce sławę i przetłumaczona została na ponad czterdzieści języków.

 

Wydawnictwo Literackie

Sigríður Hagalín Björnsdóttir, Wyspa, przeł. Jacek Godek, premiera: 14 lutego 2018

To jedna z najważniejszych islandzkich książek ostatnich lat. Wyspa to połączenie thrillera, political fiction i dystopii, a zarazem diagnoza współczesnego rozchwianego świata. Wizja wykreowana przez Sigríður Hagalín Björnsdóttir wstrząsnęła Islandią i wywołała ożywioną dyskusję na temat trwałości fundamentów państwa i społeczeństwa. Książkę ogłoszono najlepszym debiutem literackim ostatnich lat, a także nominowano do DV Cultural Prize for Literature 2016 i The Icelandic Women’s Literature Prize 2017.

Karl Ove Knausgård, Moja walka. Księga 6, przeł. Iwona Zimnicka, premiera: 28 lutego 2018

W szóstej części Mojej walki – bodaj najbardziej osobistej – wyłania się najpełniejszy obraz pisarza, męża i człowieka. Karl Ove Knausgård, autor a zarazem bohater powieści, stoi u progu największego przełomu w swoim życiu — właśnie ukazuje się pierwszy tom Mojej walki, powieści, która na zawsze odmieni życie jego i jego najbliższych, choć nie wiadomo jeszcze z jakim skutkiem. Zanim świat uzna jego książkę za międzynarodową sensację, przyjdzie zmierzyć mu się ze skandalem, pozwem sądowym oraz załamaniem nerwowym żony. Moja walka. Powieść 6 nie jest jednak tylko zapisem zmagań pisarza z zastaną rzeczywistością, ale również powieścią, która rzuca światło na tytuł serii nawiązujący do opowieści o młodości Adolfa Hitlera.

 

Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Adelajda Truścińska, Życie Adelki, premiera: 2018

Opowieści Adelajdy Truścińskiej dają wgląd w losy pokolenia milenialsów, które łudziło się, że może być tylko lepiej, ale nie miało racji. Książka Adelki Truścińskiej odpowiada na nurtujące wszystkich (albo przynajmniej tylko mnie) pytanie, czy możliwa jest literatura na Facebooku. Spora część tekstów zaczęła się właśnie tam. I okazuje się, że nie tylko jest możliwa, ale może być wspaniała – tak książkę rekomenduje Jakobe Mansztajn.

 

 

Wydawnictwo Książkowe Klimaty

Makis Tsitas, Bóg mi świadkiem, przeł. Michał Bzinkowski, premiera: luty 2018

W Bóg mi świadkiem Makis Tsitas odmalowuje zabawny i boleśnie smutny portret uroku współczesnej Grecji, jej wad i sprzeczności, które nią targają, jednocześnie oddając hołd wszystkim tragicznym, ukochanym antybohaterom naszego pełnego cynizmu i dekadencji świata.

 

Wydawnictwo Iskry

Herbert George Wells, Koła szansy, przeł. Michał Bzinkowski, premiera: 2018

H.G. Wells, znany przede wszystkim z wizjonerskich książek science-fiction, jak choćby Wehikuł czasu i Wojna światów, był również świetnym obserwatorem codziennego życia. Koła szansy to odpowiednik przezabawnej komedii romantycznej, której tłem jest rewolucja obyczajowa dokonująca się za sprawą… roweru.

Antoni Kroh, Barbara Magierowa, Z polskiego na nasze, czyli prywatny leksykon współczesnej polszczyzny, premiera: 2018

Leksykon mowy potocznej, pisanej i mówionej dokumentujący dzieje kultury polskiej od zakończenia II wojny światowej do dziś, w układzie chronologicznym. Zbiór wyrażeń, wypowiedzi, komentarzy, frazesów, sloganów, zbitek pojęciowych, epitetów, napisów na murach i transparentach, lapsusów językowych. Autorzy przez trzydzieści kilka lat systematycznie gromadzili hasła, kontynuując pracę Zofii Lechnickiej-Kroh, która zbierała je od pierwszych lat powojennych do śmierci w 1982 roku. Z oczywistych względów wydawnictwo prezentuje jedynie wybór; cała kartoteka zawiera około czternastu milionów znaków drukarskich, co oznacza, że w druku zajęłaby około siedmiu tysięcy stron.

 

Wydawnictwo Czytelnik

Jon McGregor, Zbiornik 13, przeł. Jolanta Kozak, premiera: 2018

Pierwsza od 2010 roku książka nagrodzonego Impac Prize autora powieści Nawet psy. Za powieść Zbiornik 13 Jon McGregor został nominowany do The Man Booker Prize 2017. Powieść McGregora jest portretem zapracowanej wspólnoty, na której życie pada cień straty obcych ludzi. Stanowi ona zarazem studium rytmów świata natury i stale odnawialnej ludzkiej skłonności do agresji, która ujawnia się stopniowo przez trzynaście lat  trwania skutków szoku po dramacie jednej rodziny.

 

Państwowy Instytut Wydawniczy

Kronika życia i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, premiera: 2018

Ta swoista quasi-biografia Witkacego podzielona została na trzy części. W pierwszej zarysowane zostały dzieje antenatów artysty, drugą – właściwą – stanowi uzupełniona i uaktualniona „Kronika życia i twórczości”, zaś w części trzeciej znaleźć będzie można artykuły i rozprawy poświęcone najistotniejszym wydarzeniom z życia Witkacego.

Carlo Emilio Gadda, Niezły pasztet na via Merulana, przeł. Anna Wasilewska, premiera: marzec 2018

 

Wydawnictwo LOKATOR

Roberto Juarroz, Poezja pionowa, przeł. Marta Eloy Cichocka, premiera: 2018

Roberto Juarroz tworzył poezję „pionową”. Pisał bez przerwy, notował swoje utwory z góry na dół na niezliczonych karteluszkach, od których puchły jego kieszenie i teczki z materiałami na kolejne tomiki. Subiektywny wybór w przekładzie Marty Eloy Cichockiej obejmuje utwory ze wszystkich tomików Poezji pionowej z zachowaniem ich oryginalnej numeracji.

 

 

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego

Paweł Majewski, Lew, który mówi. Esej o granicach językowego wyrazu doświadczenia, premiera: styczeń 2018

Autor omawia sposoby wyrażania skrajnych, często granicznych form doświadczenia dostępnego umysłom ludzkim za pomocą języka literackiego stosowanego w prozie europejskiej i amerykańskiej XX wieku. W jednym z trzech rozdziałów książki znajdziemy analizę Obcości w pisarstwie Stanisława Lema, głównie na przykładzie mało znanego opowiadania „Inwazja” oraz powieści „Solaris”.

 

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Genevieve von Petzinger, Pierwsze znaki. Najstarsze symbole świata, przeł. Agnieszka Szurek, premiera: marzec 2018

Genevieve von Petzinger jest paleoantropologiem, który specjalizuje się w badaniu europejskich malowideł naściennych z epoki kamienia łupanego. Jako jedyny naukowiec zajmuje się związkami i podobieństwami między najstarszymi znakami abstrakcyjnymi. Autorka licznych prac naukowych, publikowanych m.in. na łamach „New Scientist” i „Science Illustrated”. Jej wystąpienia na TED Talks obejrzało ponad 3 000 000 internautów. Jej babka należała do zespołu kryptologów, którzy łamali szyfr Enigmy.

Źródło: zapowiedzi wydawców